Loading…

دردسر های مختلف بیمه بیکاری برای بیمه‌شدگان/ آیا تامین اجتماعی، سیستم الکترونیکی تجمیع سوابق ندارد؟

 

تاریخ درج خبر ؛ ۳۱ شهریور ۱۳۹۷

در حالی که طبق قانون اساسی دولت موظف به ایجاد اشتغال و حمایت از بیکاران است، اما این روزها شاهد بروز مشکلاتی در مسیر دریافت حق بیمه بیکاری از سوی بیکاران هستیم.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سازمان تأمین اجتماعی، سازمانی بیمه گر است که باید کارگران مزدبگیر، حقوق‌بگیر و پوشش اختیاری صاحبان حرفه و شغل‌های آزاد را تحتپوشش اجباری بیمه قرار دهد.

از سوی دیگر این سازمان موظف است خدماتی همچون مستمری بازنشستگی، مستمری از کار افتادگی، مستمری بازماندگان، مقرری بیمه بیکاری، غرامت دستمزد ایام بیماری، غرامت دستمزد ایام بارداری، پرداخت هزینه وسایل کمک پزشکی، کمک هزینه ازدواج و کمک هزینه کفن و دفن به افراد تحت پوشش ارائه دهد.

در حالی که  میزان پرداختی به فرد بیکار زیاد نیست،  باید این موضوع را در نظر داشت که این میزان پرداختی به عنوان بیمه بیکاری با این خرج و مخارج پاسخگوی کارگران به خصوص کارگران متاهل نیست و حداقل‌های زندگی با این پول‌ها محقق نمی‌شود که رقم پائین آن نیازمند گزارشی مجزا است!

بیمه شدگان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی چنانچه از کار بیکار شوند، ظرف حداکثر یک ماه از روزی که بیکار شدند باید به شعب تامین اجتماعی مراجعه کنند و نسبت به تشکیل پرونده اقدام کنند. اما لازم به ذکر است؛ بیمه شده باید حداقل۶ ماه حق بیمه پرداختی داشته باشد در غیر این صورت حائز دریافت حق بیمه بیکاری نمی‌شود.

شعب سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور با بررسی پرونده فرد بیکار محاسباتی را انجام می‌دهند و میزان و مدت پرداختی را مشخص می‌کنند. اما در حال حاضر مشکلات زیادی در روند تجمیع سوابق برای بیمه شدگان وجود دارد.

در همین زمینه، یکی از بیمه شدگانی که درخواست بیمه بیکاری کرده، می گوید: «نزدیک ۳ ماه است که هر روز درگیر روند تجمیع سوابق خود در شعبه های مختلف هستم، اما هر روز با مشکلات تازه ای برخورد می کنم. هیچ سیستم الکترونیکی وجود ندارد تا بتوانند سوابق مرا جمع کنند که  از این طریق بتوانم بیمه بیکاری دریافت کنم.»

او می افزاید: «بجز این مشکل، دخل و خرجم به هم نمی خورد. حتی چندین هفته است که من را منتظر گذاشته اند و می گویند «تجمیع سوابقت ۳ هفته ای طول می کشد و آن را باید به وسیله پست به شعبه مذکور ارسال کنیم.» در حالی که می توانند با استفاده از سیستم های اداری خود این مسئله را حل کنند.»

در اینجا سوالی که پیش می آید، این است که در شرایطی که تقریبا تمام خدمات دولتی به صورتالکترونیکی انجام می شوند، چرا باید همچنان افراد متقاضی دریافت بیمه بیکاری با  چنین مشکلاتی مواجه باشند؟

به هر حال به نظر می رسد که نوع نگاه سازمان تامین اجتماعی و شعبات زیرمجموعه به بیمه بیکاری و مقرری بگیران این نوع بیمه خلاف قانون است و نیازمند اصلاح ساختاری است؛ به طوری که حقوق شهروندی، حقوق قانونی، شأن و شخصیت افراد حفظ شود.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

https://www.yjc.ir/fa/amp/news/6671382

 

همچنین پیام های زیر در پایگاه خبری منبع ارسال شده است ، که خواندن آن و تصمیم گیری با شما است  …

نام : شهروند

برای برقراری بیمه بیکاری از ۱۹ دی ماه مقرر شد بیمه شدگان برن دفاتر کاریابی مراجعه کنن از انجا پرونده تشکیل بدن. سه ماه طول می کشه که حقوق فرد برقرار بشه. نصف حکم حقوقی آخرش را پرداخت می کنن هر ماه مثلا اگر کسی سه میلیون حکمش بوده تقریبا یک میلیون و پانصد می شه که آیا می شه با این پول زندگی کرد یا نه؟

ناشناس

 هر سال از بهداشت و تعزیرات و…چند مرتبه میفرستند سراغ بنگاههای اقتصادی برای بازرسی ولی نمی روند ببیند چقدر کارگر بدون بیمه در مراکز دولتی و نیمه دولتی و خصوصی بدون بیمه و قرارداد وقراداد های سفید امضا و تعهدات و…داره کار میکنه.دستگاههای نظارتی چرا پیگیری نمی کنند؟

ناشناس

 بهتر است هزینه بیمه بیکاری را حذف کنند.وقتی نمیتوانید خدمات بدهید پول هم نگیرید.

ناشناس

سازمان تامین اجتماعی در بخش خدمات بیمارستانی بسیار ضعیف می باشد

ناشناس

موقع پول دادن تامین اجتماعی زورش میاد ولی ،چون الان برای بیمه به صرفه است از هر دو جا حق بیمه میگیره و فردا روزی که بخواهد حقوق بازنشستگی و یا بیکاری بدهد اذیت می کنند

ناشناس

 زمان گرفتن پولهای کوچک بزرگ همه قوانین مرتبه و آنچنان شسته رفته عمل می کنن

معصومه

بعد از سه ماه دوندگی قرار شد یک و سال و نیم بیمه بیکاری بگیرم، یک سال اول و ریختن شش ماهه بعدش و هر ماه یه بهونه آوردن که اسمتون و زدیم واستون کار پیدا کنیم و دیگه بیمه بیکاری پرداخت نمیشه!!!! منم مشکل بیماری داشتم که نتونستم کارم و ادامه بدم و رفتم سراغ بیمه بیکاری. دیگه بهم ندادن و شش ماهم تموم شده

 

شما هم میتوانید نظر خود را به صورت ناشناس ارسال کنید تا در ادامه کامنت ها ثبت شود .

 

 

 

 

 

لطفا در تکمیل گزینه های الزامی دقت فرمایید .

new line life insurance in IRAN , www.allmylife.ir , بیمه همه زندگی من است , بهترین بیمه عمر , بیمه زندگی و آتیه , بیمه زنان خانوار

فرم ارتباط با ما 

پیام شما از طریق فرم زیر ، مستقیماً به ایمیل کارگزار ارشد بیمه ارسال میگردد و در سایت ذخیره نمیشود . لذا لازم است نام مقاله را وارد کرده و سپس پیام خود را درج نمایید . 

گزینه های نام ، ایمیل و شماره موبایل اجباری نیست ولی اگر پاسخ نظر خود را میخواهید ، باید آدرس ایمیل و یا شماره موبایل خود را وارد نمایید . 

final moshaver bime karshenas bime - 01 -, همه زندگی من , www.allmylife.ir , بیمه عمر و سرمایه گذاری , بهترین بیمه عمر , بیمه تامین اجتماعی , مشاور و

ili hxghuhj nvfhvi fdli ulv و , همه زندگی من , همه اطلاعات مهم درباره بیمه عمر و سرمایه گذاری , کجا سرمایه گذاری کنم بهتر ه ؟ , allmylife.ir -